16 května 2010

Žánr : Dobrodružné , špionážní


 • Autor : Robert Muchamore
 • Vydání : 1 / 6
 • Ilustrace : Nejsou
 • Počet stan : 303
 • Nakladatelství : BB / art s.r.o
 • Rok Vydání : 2007
 • Překladatel / ka : Petra KlůfováMůj popis knihy

Hlavní postavy
 • James
 • Amy
 • Kyle
 • Lauren
 • Bruce
 • Kerry

Série
 1. Díl = Nováček ( Zde uvedeno )
 2. Díl = Třída A ( Zatím neuvedeno )
 3. Díl = Vězení ( Zatím neuvedeno )
 4. Díl = Pravda ( Zatím neuvedeno )
 5. Díl = Šílenství ( Zatím neuvedeno )
 6. Díl = Zvíře ( Zatím neuvedeno )
Po knize zvané Strombreaker ( Anthony Horowitz ) , jsem oběvil tuto senzační knihu a jsem za to rád. I když jsem zde Strombreakera nikdy nepublikoval, protože jsem ho četl před vznikem těchto stránek , byla to senzační série dílů a musím říct, že tato kniha má některé díly i lepší než samotný Strombreaker. Aby se to vyrovnalo, tak bych řekl, že některé díly jsou i horší.
Tuto knihu jsem si přečetl na doporučení a stejně jako u Stromreakra se jedná o dobrodružné špionáže prováděné dětmi. Než se pustím do popisu knihy, tak bych chtěl ještě podotknout, že se tato kniha senzačně čte, příběh je vtipný, napínávý, a při tom působí realisticky.

Na začátku popisu, by jsem chtěl objasnit, co znamená slovo CHERUB. Proč ? Sami si můžete všimnout, že název "CHERUB" je na hlavní obálce knihy, a proto by jste mohli vědět, co znamená...
CHERUB je krycí název pro špionážní skupinu. Ale ne jen tak obyčejnou skupinu jako je třeba MI-5. Tuto skupinu tvoří děti, ve věku pod sedmnáct let.
Cherub má dlouhodobou existenci a v součastné době tvoří více jak dvěstě padesát mladistvých agentů a byl založen někdy před rokem 1946 panem Hendersonem.
Proč vlastně CHERUB vznikl, když tajných špionážních skupin na tu dobu už bylo dost?
Důvod je jasný..Kriminalismus stále stoupá, a to co se nepodaří vyřešit dospělým agentům, to by se mohlo podařit mladistvým agentům, protože kdo by přece podezříval děti ?
James Choke žil dosud svým "normálním" životem. I když byl chytrý, a to zejména v Matematice, tak ho škola nebavila, měl talent na maléry a jeho rodiče...No řekněme, že nebyli zrovna ukázkový tip.
Pak je tu jeho sestra Lauren, kterou má James hodně rád, i když by jí někdy nejraději uškrtil.
Jamesovi rodiče jsou rozvedení. Jeho otec je alkoholik, jeho matka je profesionální zlodějka. James je zvyklý na život v poměrném luxusu. Díky tomu, že jeho matka je zlodějka, má James samé značkové oblečení a "hračičky" o kterých si ostatní kluci můžou nechat jen zdát...To se ale mělo brzo změnit.
Jednoho klidného večera se k Chokovým stavil Jamesův otec... Jako vždycky se sem přišel jen opít s jeho matkou a poté ukrást nějaký prachy..Jamesovi to ale pro tentokrát nevadilo, jelikož měl ve škole zrovna průšvih, za který mu beztak hrozil vyhazov ze školy...Toho večera se ale něco změnilo.
Druhý den ráno James zjistil, že jeho matka je mrtvá. Jakto ? Možná za to z části mohla její nadváha, kdo ví ? Ale to není podstatné..
James a jeho sestra Lauren byli posláni do dětského domova zvaném Nebraska House. Problém je ale v tom, že Lauren si vzal jejich otec. Na Jamese se vykašlal.
James se uvelebí ve svém novém domově, při čemž mu spolubydlícího dělá nějaký kluk jménem Kyle.
Kyle je strašně čistotný a puntičkářský...James je jeho pravým opakem, a proto se někdy moc nepohodnou , ale oba dva jsou dobří přátelé.
James se dá ale ještě do jiný party, která na něj nebude mít dobrý vliv... Tuto partu tvoří : Rob , Vince, Malý Paul a Velký Paul. Toho večera , kdy se s touto partou seznámil, šly všichni společně za zábavou do ulic..Rozbíjení a rabování aut a podobně. Prostě cokoliv, jen aby nebyla nuda..Zatím bylo všechno OK.
Druhý den byl James odvezen na policejní stanici, kde mu byla udělená výstraha. Né kvůli minulé noci, ale k vůli průšvihu, který jsem okrajově zmiňoval na začátku.
Tedy , šlo o takovou nehodu. James ve své minulé škole nechtěně ublížil jeho spolužačce, která se mu vysmívala, protože jeho matka je tlustá. Jamesovi prostě praskli nervy a neudržel se..
Pro tentokrát to Jamesovi snadno prošlo..
Druhý den má James narozeniny a opět jde ven se svou partou..
Tentokrát ale nuda je, a proto se domlouvají co vyvedou. Plán už je jasný. Prostě někdo půjde do obchodu a šlohne karton piv. Padlo to na Jamese..
James měl strach. Nikdy to nedělal, ale nechtěl kazit partu a proto se překonal. Kdyby tak poslechnul Kyla a nikam nechodil...
James šlohnul karton piv přímo před prodavačem a pak se snažil zdrhnout ven, ale jeho "parta" mu držela dveře, a tím ho zradila...
Tak se James ocitl znova na policejní stanici..I když měl vztek na svou bývalou partu, přesto je nepráskl. Ne že by nechtěl, ale měl by pak z toho u nich akorát peklo...
James díky tomu, že je nezletilý unikl trestu.Příště ale tolik štěstí mít nemusí.
James se druhého dne probudil v nějakém luxusnějším pokoji, než byl ten jeho v Nebraska House.Ale bylo to divné..Proč tu byl / ležel a navíc byl úplně nahý? To bylo hodně ujeté..
James si oblekl věci s logem Malého andělíčka sedícího na zeměkouli s názvem CHERUB. Zvláštní, protože když vyšel na chodbu, tak všechny děti kolem měly trička stejné, tedy až na barvu. James si lámal hlavu nad slovem CHERUB, ale nic ho nenapadalo. James nevědel co dělat a proto oslovil první osobu kterou potkal..Ta mu ale pouze odpověděla : " Nesmím mluvit s oranžovým ", usekl chlapec, ani se nezastavil.
A tak mu odpověděl každý, koho se tázal.Nakonec ale James narazil na tu správnou osobu.
Tou byl Doktor McAfferty, který tomu všemu asi velel.
James se začal hned vyptávat a Mac, který ho požádal aby mu tak říkal, mu postupně všechno vysvětloval.
Mac Jamesovi vysvětlil, co znamená CHERUB a co dělá. Po té Jamesovi nabídl, aby se stal jedním z agentů této skupiny. Podmínkou ale je, že musí splnit zkoužku z pěti částí. James uspěje a je začleněn do ogranizace CHERUB !
Tímto okamžikem se Jamesův život od základů změnil. Od toho to dne se James učil novým věcem, jako je plavání, karate, sebeobrana a jiné aktivity včetně výuky ve které se musel zdokonalovat. Prostě se připravoval na agentský výcvik, který musel absolvovat, aby se mohl stát právoplatným špiónem a tím dostal právo na účasti misí.
James se pomalu, ale jistě ve všem zdokonaloval až byl připravený na absolvování základního výcviku.
Tento výcvik sice úspěšně absolvoval, ale bylo to nejhorších pár týdnu jeho života, o které se mu z velké části postaral vedoucí výcviku pan Large. Ještě bych chtěl podotknout, že Jamesovou parťačkou při tomto výcviku byla Kerry, která byla mistrině v karate. Jedinou její slabinou bylo její koleno, které si zranila před rokem, a proto nemohla výcvik úspěšně dokončit. Teď je ale tady a s Jamesem mají dohodu. On bude šetřit její koleno, a ona ho povede, protože část výcviku už zná a ví jak na něj. A tak se více méně stalo...
James se po několika týdnech výcviku dočkal své mise.Úkolem této mise bylo se infiltrovat do obyvatelstva hipíků a získat informace, které dokáži dostat tamní teroristy za mříže.
James byl víc než úspěšný a za to dostává modré tričko CHERUB, jenž je symbol vyšího levlu v organizované skupině CHERUB !Můj názor na knihu

Řekl bych, že tato kniha se autoru velice povedla. Kniha má na mě celkově skvělý dojem, a jsem rád, že mi byla doporučena. Kniha se skvěle čte a má zajímavě originální příběh. Knihu můžu pouze doporučit a zaručit, že další díly si určitě nenechám uplavat.

0 komentářů:

Okomentovat